Związek z obcokrajowcem. Argumenty PRZECIW

Źródło: Pixabay, Andry Richardson

W opublikowanym wcześniej obszernym WPISIE przedstawiłam Wam moje przemyślenia na temat pozytywnych aspektów bycia w związku z obcokrajowcem. Ale każdy medal ma dwie  strony, więc w tym poście trochę ponarzekam. Bo bycie razem, w ogóle nie jest łatwe, a różnice kulturowe wcale w tym nie pomagają.

Bariera językowa

Związek z obcokrajowcem to świetna możliwość nauki języka obcego. Ale nawet jeśli posługujesz się nim prawie jak native speaker, to pamiętaj, że „prawie” robi wielką różnicę. Zaczekaj do pierwszej poważnej kłótni, zrozumiesz wówczas, że wyrażanie siebie w języku obcym, gdy jesteś zdenerwowana i nie do końca trzeźwo myślisz przychodzi o wiele trudniej niż swobodna rozmowa. Dodatkowo są jeszcze Wasze rodziny i przyjaciele. Pamiętaj, że istnieje szansa, iż po obu stronach nie wszyscy członkowie rodzin będą w stanie się z Wami dogadać. A to że nie możesz porozumieć się z najbliższymi twojego chłopaka jest wyjątkowo nieprzyjemną sytuacją. W mojej rodzinie po Francusku mówi tylko jeden wujek, u Francuza po polsku nikt, nawet jeżeli członkami rodziny są osoby polskiego pochodzenia.

Multi – Kulti

Chociaż kultura i tradycja francuska nie różni się zbyt mocno od Polskiej, to często rodzą się między nami małe nieporozumienia wynikające z faktu, że pochodzimy z różnych krajów. Francuz nie rozumie, dlaczego dziadek wpadając na niedzielny obiad do moich rodziców dzierży w dłoni plastikową reklamówkę z 40% napojem wyskokowym wewnątrz niej. Ja z kolei nie rozumiem dlaczego na na każdym rodzinnym zjeździe muszę być całowana przez każdego gościa imprezy, nawet jeżeli widzę go po raz pierwszy w życiu, albo naprawdę nie lubię. Pamiętam moje pierwsze francuskie wesele, zostałam wycałowana przez 120 członków rodziny mojego partnera. Nie znałam tam nikogo. 120 razy pogwałcono moje prawo do przestrzeni osobistej. To było lekko traumatyczne przeżycie. Wyobrażam sobie, że jeżeli wchodzi się w związek z obcokrajowcem z innego kontynentu i kręgu kulturowego to sprawy zaczynają się jeszcze bardziej komplikować.

Religia

To jest śliski temat, jedno jest pewne, on nie zmieni wyznania żeby uszczęśliwić Twoją mamę, tak samo jak Ty nie zrobiłabyś tego dla niego. Choć oboje z Francuzem wychowaliśmy się w rodzinach katolickich, to podejście jego rodziców i moich do spraw wiary jest całkowicie odmienne. W związkach ludzi wyznających różne religie musi być bardzo ciężko dojść do porozumienia w niektórych kwestiach, bo pewne elementy wiary mogą stać ze sobą w sprzeczności lub wręcz się wykluczać. Jak na przykład pogodzić koncepcję katolickiego zbawienia po śmierci z buddyjską wizją samsary czy odmienne postrzeganie osoby Jezusa w chrześcijaństwie i islamie? Wychowanie dzieci w tradycji dwóch różnych religii wydaje się być niemożliwe.

Związek na odległość

Jeżeli macie to szczęście, że dane Wam było mieszkać niedaleko siebie, to brawo! Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że jeżeli miejsce, w którym obecnie się znajdujecie jest etapem przejściowym dla jednego z Was, wówczas konieczna musi być gotowość obu stron do ustępstw, bo w końcu przyjdzie taka chwila, kiedy będziecie musieli zdecydować co dalej. Związki na odległość są do bani. Wiem to, bo prawie 4 lata tkwiłam w swoim. I taki układ może się udać, ale jest trudny. Bo niby masz faceta, ale tak jakby go nie było. Jak się zepsuje samochód to sama musisz jechać do mechanika. Jak potrzebujesz bliskości swojego partnera, to zwykle go przy Tobie nie ma. Pewnie, że zawsze możesz zadzwonić, ale czasem to za mało. Po 4 latach związku, zdałam sobie sprawę z tego, że nie mieliśmy możliwości spędzenia razem więcej niż 3 tygodni. Sad but true.

Koszty

Może to mało romantyczne, ale związek na odległość jest bardzo drogi. Podróże zagraniczne, rozmowy telefoniczne i tym podobne. Pieniądze, które inne pary ronią na wicie gniazdka lub hobby, Wy będziecie wydawać na podtrzymywanie relacji. Jeżeli w końcu zdecydujecie się na zamieszkanie razem, to przynajmniej jedno z Was (albo oboje) będzie zmuszone utrzymywać relacje na odległość z rodziną i przyjaciółmi. Skończą się spontaniczne wizyty u rodziców czy rodzeństwa. Powrót do kraju będzie zawsze zaplanowaną (drogą) i skomplikowaną operacją. Trzeba będzie kupić bilety z wyprzedzeniem, zorganizować kogoś, kto odbierze Was z lotniska itd. Kiedy pojawiają się dzieci sytuacja zrobi się jeszcze bardziej skomplikowana.

Proszę Was nie pozostawajcie w tym pesymistycznym nastroju i przeczytajcie tekst o ZALETACH bycia w związku z obcokrajowcem. Bo czy warto rezygnować z miłości ze względu na jakiś post przeczytany w Internecie? Kto wie, może będzie się Wam wiodło fantastycznie!

Jeżeli spodobał Ci się ten post wciśnij przycisk polubienia i udostępnij go proszę na FB. Chciałabym by jak najwięcej fajnych babek miało do niego dostęp! Z góry dziękuję!


6 myśli w temacie “Związek z obcokrajowcem. Argumenty PRZECIW

 1. Nie wiem, jak to się stało, że dopiero teraz trafiłam na Twojego bloga, ale lepiej późno, niż wcale 🙂
  Mój mąż pochodzi z Indii, więc tematyka związków mieszanych jest mi bardzo bliska. I faktycznie, może się wydawać, że pomiędzy Francuzem, a Polką nie powinno istnieć zbyt wiele różnic kulturowych, jednak mieszkając w Anglii od 11-u lat nauczyłam się już, że kraje mogą być naprawdę blisko siebie, a zwyczaje różnić się bardzo mocno.
  Biegnę czytać Twój wpis o zaletach 🙂

  Polubione przez 1 osoba

   1. Kompletnie odmienne poglady na wiele fundamentalnych spraw… To tak w wielkim skrocie, bo temat jest naprawde obszerny i zbyt dlugi na komentarz. Przykladowo: w kulturze męża dziewictwo jest cenione niezwykle wysoko, nierzadko zaważa ono na przyszlosci dziewczyny, a nawet jej zyciu. A u nas? Jesli ktos jest prawiczkiem lub dziewica w jakimstam wieku, to jest przewaznie obiektem zartow lub podejrzen, ze cos jest z dana osoba nie tak. A to tylko jeden przyklad takich skrajnych roznic.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s