7 dzielnica Paryża – atrakcje, które warto zobaczyć

Paryż. Najpopularniejsza wśród turystów z całego świata europejska stolica. Powstały tysiące przewodników po tym mieście, wszystkie jego atrakcje zostały już opisane w wielu opasłych tomiszczach i na niezliczonych stronach internetowych. Niniejszy cykl postów powstał, by przybliżyć Wam najpopularniejsze atrakcje miasta, ale bez przydługich wywodów o nich. W opisie każdej z nich znajdziecie kilka zdań o tym dlaczego dana atrakcja jest interesująca, adres, a dla tych którzy pragną znaleźć więcej informacji czy kupić bilety, na dole akapitu podaję link do strony internetowej lub/i telefon. Kolejność atrakcji w tekście odpowiada ich porządkowi na poniższej mapce. Mój ambitny plan jest taki, żeby wziąć pod lupę wszystkie 20 dzielnic, ale cały projekt nie będzie miał sensu jeżeli nie dostane feedbacku od Was. Dlatego jeżeli ten wpis (i następne) Ci się spodoba lub uznasz go za pomocny czy też wartościowy, to proszę byś go polubił(a) tutaj lub na Facebooku oraz udostępnił(a), to bardzo motywuje mnie do pisania! Z góry dziękuję! Zaczynamy od dzielnicy siódmej, bo tam jest ONA…

1. Musée du Quai Branly

Najmłodsze spośród wymienianych w niniejszym tekście muzeów. Otwarte w 2006 roku z inicjatywy prezydenta Francji Jacques’a Chiraca, muzeum sztuki kultur pozaeuropejskich. Znajdują się tam eksponaty pochodzące Z Ameryki, Azji, Oceanii i Afryki. Wśród nich można znaleźć przedmioty codziennego użytku jak naczynia, biżuteria, fotografie czy broń. Skarbnica wiedzy na temat historii i kultury nacji dalekich i bardzo dalekich

37 Quai Branly, 75007 Paris, Francja
http://www.quaibranly.fr/fr/
+33 1 56 61 70 00

2. Tour Eiffel

Mało popularna perspektywa dla zdjęcia żelaznej damy

Tej budowli nie trzeba przedstawiać nikomu. Od czasu Paryskiej Wystawy Światowej w 1889 roku, Wieża Eiffela nieprzerwanie góruje nad miastem. Obowiązkowy punkt każdej wizyty w Paryżu. Wieczorem piękne oświetlona robi jeszcze większe wrażenie niż w ciągu dnia.

Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris,
https://www.toureiffel.paris/fr,
+33 892 70 12 39

3. Champ de Mars

Jak już przejdzie Wam moment ekscytacji, skończycie cykać fotki ze szczytu Wieży Eiffela i selfiaki z nią w tle, to polecam spacer po Polu Marsowym by móc wpaść na teatr marionetek, Pomnik Praw Człowieka czy Mur Pokoju. Kto z Nas nie marzy o tym by zjeść piknik albo nakarmić gołębie pod żelazną damą? Pole Marsowe po to właśnie jest.

2 Allée Adrienne Lecouvreur, 75007 Paris,
+33 1 72 10 94 00

4. Hôtel des Invalides

Pod złotą kopułą znajduje się mauzoleum Napoleona

Kompleks budynków zbudowany na polecenie Króla Słońce w XVII wieku jako hotel i szpital wojskowy (który funkcjonuje tam po dziś dzień). Do jego najciekawszych atrakcji należą Muzeum Armii (Musée de l’Armée) oraz Kościół Inwalidów (Dôme des Invalides), w którego murach, pod monumentalną, złotą kopułą, znajduje się sarkofag ze szczątkami Napoleona. Przepych tego miejsca oddaje stosunek Francuzów do cesarza. Dla zainteresowanych, niedaleko Des Invalides, na Rue de Talleyrand znajduje się ambasada Polski we Francji.

129 Rue de Grenelle, 75007 Paris,
https://www.musee-armee.fr/accueil.html,
+33 1 44 42 38 77

5. Musée Rodin

Niektóre rzeźby znajdują się w ogrodzie za muzeum

Czwarte co do popularności muzeum we Francji. Znajduje się tam ogromna kolekcja dzieł Auguste Rodina. Wśród eksponatów znaleźć można nie tylko rzeźby artysty, w tym słynne Myśliciel i Pocałunek, ale również jego rysunki. Kolekcję dopełniają obrazy Renoira i van Gogha, które pochodzą z prywatnej kolekcji artysty.

77 Rue de Varenne, 75007 Paris,
http://www.musee-rodin.fr/
+33 1 44 18 61 10

6. Hôtel Matignon

Niestety na co dzień nie możecie liczyć na więcej niż to

Siedziba Premiera Francuskiego Rządu. Budynek dostępny jest dla zwiedzających wyłącznie podczas des journées du patrimoine. Czyli tak zwanych dni dziedzictwa, kiedy to wiele państwowych instytucji jest otwartych za darmo dla wszystkich. Poza tymi dniami zobaczyć można jedynie jego bramę, więc prawdopodobnie jest to punkt, który przez resztę roku można sobie darować.

57 Rue de Varenne, 75007 Paris,
https://www.gouvernement.fr/,
+33 1 42 75 79 15

7. Musée d’Orsay

Niezwykle interesujące ujęcie gmachu Musée d’Orsay

Muzeum Orsay odwiedza rocznie około 3 miliony turystów i miłośników sztuki. Biorąc pod uwagę fakt, że instytucja może pochwalić się imponującymi zbiorami dzieł francuskich artystów takich jak Cézanne, Gauguin, Manet, Monet, Renoir czy zupełnie nie-francuskiego van Gogha, szalona liczba odwiedzających nie dziwi. Mnie Muzeum Orsay jara zdecydowanie bardziej niż Wieża Eiffela.

1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris,
https://www.musee-orsay.fr/
+33 1 40 49 48 14

8. Musée de la Légion d’honneur et des ordres de chevalerie

Muzeum Legii Honorowej znajduje się tuż na przeciwko Musée d’Orsay

Największe we Francji muzeum orderów i insygniów. Wśród eksponatów można znaleźć tam wszelkie francuskie odznaczenia wojskowe, kościelne, królewskie, a nawet, jak podaje strona internetowa muzeum, ponad 400 orderów pochodzących ze 122 byłych lub wciąż istniejących krajów świata. Niemała gratka dla fanów i historii.

2 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris,
https://www.legiondhonneur.fr/fr/page/le-musee-de-la-legion-dhonneur-et-des-ordres-de-chevalerie/249
+33 1 40 62 84 25

9. Palais Bourbon

Budynek Zgromadzenia Narodowego Francji

Budynek Zgromadzenia Narodowego Francji, Niższej Izby Parlamentu Francuskiego. Wzniesiony na zlecenie córki Ludwika XIV jako wiejski dom, podczas Rewolucji został znacjonalizowany. Na stronie Zgromadzenia Narodowego można rezerwować jego zwiedzanie. Prosta w swej formie klasycystyczna fasada pałacu jest znacznie bardziej skromna niż pełne przepychu wnętrze.

126 Rue de l’Université, 75007 Paris,
http://www.assemblee-nationale.fr/,
+33 1 40 63 60 00

Spacer pomiędzy najciekawszymi atrakcjami 7 dzielnicy Paryża zajmuje jedynie godzinę!
Link do MAPY możesz znaleźć tutaj

Co myślicie o takiej formie internetowego przewodnika? Podoba Wam się? Dajcie znać w komentarzach.

Reklama

Jedna myśl w temacie “7 dzielnica Paryża – atrakcje, które warto zobaczyć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s