1. dzielnica Paryża – atrakcje, które warto zobaczyć

Paryż. Najpopularniejsza wśród turystów z całego świata europejska stolica. Powstały tysiące przewodników po tym mieście, wszystkie jego atrakcje zostały już opisane w wielu opasłych tomiszczach i na niezliczonych stronach internetowych. Niniejszy cykl postów powstał, by przybliżyć Wam najpopularniejsze atrakcje miasta, ale bez przydługich wywodów o nich. W opisie każdej z nich znajdziecie kilka zdań o tym dlaczego dana atrakcja jest interesująca, adres, a dla tych którzy pragną znaleźć więcej informacji czy kupić bilety, na dole akapitu podaję link do strony internetowej lub/i telefon. Dziś pod lupę biorę serce tego pięknego miasta dzielnicę 1. Zapraszam!
(Linki do wpisów na temat pozostałych dzielnic Paryża możesz znaleźć tutaj. 7)

1. Conciergerie (Palais de la Cité)

Palais de la Cité i Pont Neuf

Dzieje tego zabytku są tak samo burzliwe jak historia Paryża. W X wieku forteca pełniła funkcję siedziby królów Francji, następnie w XIV wieku, kiedy to władca wyniósł się do bardziej przestronnego Luwru, zamek zaczął pełnić funkcję siedziby parlamentu, by w krótkim czasie stać się więzieniem. W czasie Rewolucji Francuskiej, Conciergerie (co można przetłumaczyć dosłownie jako portiernia) została nazwana „przedsionkiem gilotyny”. Do najsłynniejszych więźniów tego przybytku należeli królowa Maria Antonina, Maksymilian Robespierre czy Napoleon III – siostrzeniec Cesarza Francuzów. Dziś część Conciergerie jest wciąż w użyciu palestry, ale niektóre komnaty zostały otwarte dla zwiedzających. Wśród nich znajdują się rekonstrukcja celi Marii Antoniny i Robespierre’a oraz ekspozycja na temat Rewolucji Francuskiej.

2 Boulevard du Palais, 75001 Paris
http://www.paris-conciergerie.fr/
01 53 40 60 80

2.  La Sainte-Chapelle

Posłuzyłam się cudzym zdjęciem, bo jest zdecydowanie lepsze niż moje.
iankelsall1, Pixabay

Znajdująca się na terenie kompleksu Conciergerie, gotycka kaplica La Sainte-Chapelle jest prawdopodobnie najciekawszym, a już na pewno najpiękniejszym zabytkiem jaki w Palais de la Cité można zobaczyć. Kaplica słynie z zapierających dech w piersi piętnastu XIII wiecznych witraży, na których znajdują się sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Zgodnie z tradycją w kaplicy miały znajdować się relikwie samego Chrystusa.

8 Boulevard du Palais, 75001 Paris
http://www.sainte-chapelle.fr/
+33 1 53 40 61 04

3. Pont Neuf

Jest to najstarszy stojący w Paryżu na Sekwanie most, choć jego nazwa wskazuje na to, że jest całkiem nowy. Most ozdobiony jest 381 maszkaronami czyli kamiennymi podobiznami bóstw starożytnej Grecji. Znajduje się tuż obok Conciergerie, więc z pewnością warto nań wstąpić, bo jest po prostu po drodze.

Most łączy ze sobą ulice Quai de la Mégisserie i Quai des Grands Augustins oraz Île de la Cité, słynną wyspę na Sekwanie, gdzie znajduje się Katedra Notre-Dame

4. L’église Saint-Eustache

Zdjęcie cudze z tego samego powodu co poprzednio.
Paul Henri Degrande, Pixabay

Ten znajdujący się nieopodal głównego węzła komunikacyjnego miasta Châtelet – Les Halles, kościół, którego budowla jest mieszaniną stylów architektonicznych gotyckiego, renesansowego i klasycystycznego, słynie ze składających się z 8000(!) piszczałek największych organów we Francji. To na tym właśnie instrumencie wykonano premierę monumentalnego dzieła Berlioza Te Deum. Każdego lata w kościele odbywają się koncerty organowe.

2 Impasse Saint-Eustache, 75001 Paris
https://www.saint-eustache.org/
+33 1 42 36 31 05

5. Galerie Véro-Dodat

Na drugim końcu pasażu znajduje się królestwo miłośniczek butów

Galerie Véro-Dodat to kryty szklanym dachem neoklasycystyczny pasaż łączący ulice Jean-Jacques Rousseau i Croix-des-Petits-Champs. Wewnątrz znajduje się kilka sklepów z arcydrogim rękodziełem i antykami. Dlaczego o nim wspominam? U wyjścia pasażu przy ulicy Jean-Jacques Rousseau znajduje się flagowy paryski butik Chistian Louboutin. Uważam, że warto o tym wiedzieć 😉

Galerie Véro-Dodat, 75001 Paris
http://www.passagesetgaleries.org/
+33 1 44 71 02 48

6. Palais-Royal

Zimowy ogród Palais-Royal

Wybudowany na polecenie, chyba odrobinę niesłusznie, okrytego złą sławą, dzięki słynnej powieści Dumasa, kardynała Richelieu, pałac, stał się zamkiem królewskim na krótko. Dziś jest siedzibą francuskich władz, jednak część pomieszczeń jest otwarta dla zwiedzających codziennie. Zaznaczę, że za darmo. Warto również odwiedzić przypałacowe ogrody, które są zdecydowanie mniej oblegane niż znajdujące się nieopodal Tulieries czy słynne Pole Marsowe.

8 Rue de Montpensier, 75001 Paris
http://www.domaine-palais-royal.fr/
+33 1 47 03 92 16

7. Comédie-Française

Główne wejście do gmachu teatru

Francuski Teatr Narodowy mieszczący się w jednym z budynków kompleksu Palais-Royal, powszechnie znany jako La Maison de Molière (dom Moliera). Budynek można zwiedzać podczas wycieczki z przewodnikiem organizowanej przez samą instytucję. W teatrze regularnie odbywają się również przedstawienia, więc dla tych, którym język nie straszny, obejrzenie spektaklu na jego deskach może być nie lada gratką. Należy jednak pamiętać by bilety nabywać z odpowiednim wyprzedzeniem.

1 Place Colette, 75001 Paris
https://www.comedie-francaise.fr/
+33 0 825 10 16 80

8. Musée du Louvre

W 2019 roku Luwr odwiedziło prawie 10 milionów zwiedzających

Prawdopodobnie najsławniejsze muzeum świata z prawdopodobnie najsłynniejszym obrazem świata, jedno z największych muzeów świata, liczące prawie 400 tysięcy eksponatów. O Luwrze można pisać bez końca i z wszystkich wymienionych powyżej powodów kolejki chętnych by kupić doń bilet wstępu każdego dnia ciągną się godzinami. Dlatego jeśli jesteś w mieście tylko na weekend to zamów bilet online, co drastycznie skraca czas czekania, albo przełóż zwiedzanie Luwru na inny dzień, bo będąc w Paryżu tak krótko nie możesz zmarnować 6 godzin na stanie w kolejce.

Rue de Rivoli, 75001 Paris
https://www.louvre.fr/
+33 1 40 20 50 50

9. Place du Carrousel

Stojąc pośrodku łuku na Place du Carrousel można zobaczyć słynny łuk triumfalny na Placu de Gaulle’a

Znajdujący się tuż przed Luwrem plac zawdzięcza swoją nazwę nie karuzeli, a sposobowi prezentacji koni wojskowych, które to prezentacje organizowane dla uciechy Króla Słońce, w tym właśnie miejscu się odbywały. Na placu można sobie zrobić zdjęcie trzymając za czubek słynną piramidę przed Luwrem. Jednak na szczególną uwagę zasługuje znajdujący się na nim Łuk Triumfalny zamówiony przez Napoleona na pamiątkę wygranej Bitwy pod Austerlitz. Znacznie mniejszy niż ten w 8. dzielnicy, ale wciąż robiący niemałe wrażenie.

Rue de Rivoli, 75001 Paris

10. Jardin des Tuileries

Znajdujący się pomiędzy jednymi z najsłynniejszych atrakcji miasta Luwrem i Place de la Concorde, ogród Tulieries był niemym świadkiem ścięć wielu paryżan, w tym samej królowej Marii Antoniny. Dzisiaj Tulieres jest znajdującym się w samym sercu miasta, jednym z ulubionych ogrodów Paryżan. Oprócz skłaniających do relaksu terenów zielonych znajdują się tam liczne dzieła sztuki nowoczesnej, oraz rzeźby Rodina czy nadwornego rzeźbiarza Króla Słońce, Antoine Coysevox. Ogród bywał również inspiracją dla wielu słynnych malarzy miedzy innymi Maneta i Moneta.

Place de la Concorde, 75001 Paris
https://www.parisinfo.com/musee-monument-paris/71304/Jardin-des-Tuileries

11. Musée de l’Orangerie

Kiedyś stała tutaj oranżeria – stąd nazwa muzeum

Muzeum jest galerią sztuki, mieszczącą się w zachodnim krańcu ogrodu Tulieries od strony Place de la Concorde. Można znaleźć tam dzieła takich artystów jak  Paul Cézanne, Henri Matisse, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir i wielu innych. Najsłynniejszym dziełem znajdującym się w galerii jest mural Caude’a Moneta Nymphéas, les nuages.

Jardin Tuileries, 75001 Paris
https://www.musee-orangerie.fr/
+33 1 44 50 43 00

12. Galerie nationale du Jeu de Paume

W ostatnich latach muzeum znacznie zyskuje na popularności

Po drugiej stronie ogrodu znajduje się centrum modernistycznej i postmodernistycznej fotografii Jeu de Paume. W czasie okupacji budynek służył jako sortownia zrabowanych przez nazistów dzieł sztuki. Dziś znajduje się weń muzeum sztuki współczesnej.

1 Place de la Concorde, 75008 Paris
http://www.jeudepaume.org/
+33 1 47 03 12 50

Place Vendôme

Kolejny dowód megalomanii Napoleona

Na środku wybudowanego na początku XVIII wieku na polecenie Ludwika XIV, Place Vendôme stał najpierw pomnik samego króla, który sto lat później został zamieniony na kolumnę z podobizną Napoleona, wybudowaną na wzór rzymskiej kolumny Trajana. Podobnie jak łuk triumfalny na Place du Carrousel została ona wzniesiona w celu upamiętnienia Bitwy pod Austerlitz. Na palcu znajduje się również chyba najsłynniejszy hotel w Europie czyli paryski Ritz, którego lokatorką przez jakiś czas była sama Coco Chanel. Na Placu Vendôme mieszkał również i zmarł Fryderyk Chopin. Tablica upamiętniająca ten fakt znajduje się na budynku numer 12. Wszystkie fashion victims znajdą z pewnością coś dla siebie w znajdujących się nań butikach Louis Vuitton, Cartier, Bvlgari, Chanel, Dior, Guerlain i paru innych.

2013 Place Vendôme, 75001 Paris
https://www.parisinfo.com/musee-monument-paris/71229/Colonne-Vendome

Spacer z zaliczeniem wszystkich atrakcji zajmuje niewiele ponad godzinę.
Link do MAPY znajdziesz tutaj.

Mój ambitny plan jest taki, żeby wziąć pod lupę wszystkie 20 dzielnic, ale cały projekt nie będzie miał sensu jeżeli nie dostane feedbacku od Was. Dlatego jeżeli ten wpis (i następne) Ci się spodoba lub uznasz go za pomocny czy też wartościowy, to proszę byś go polubił(a) tutaj lub na Facebooku oraz udostępnił(a), to bardzo motywuje mnie do pisania! Z góry dziękuję!

Reklama

3 myśli w temacie “1. dzielnica Paryża – atrakcje, które warto zobaczyć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s