Ciąża po francusku

Zdjęcie autorstwa Jonathan Borba z Pexels

Odkąd na blogu po raz pierwszy pojawiła się informacja o mojej ciąży, wiele z Was pytało mnie w mailu jak to jest być w ciężarówką we Francji. Za pomocą niniejszego tekstu postaram się zaspokoić Waszą ciekawość. Jednocześnie zachęcam do zadawania nurtujących Was pytań również w sekcji komentarzy, zarówno tutaj, jak i na fejsbuniu. Dzięki Waszym uwagom zamieszczonym na stronie, algorytmy Google zaczynają traktować mojego bloga poważnie. Rozwój Madame Fleurette to nasza wspólna, ciężka robota!! (Kiedyś zostanę kołczynią!)

Tekst wyszedł bardzo długi, dlatego w najbliższym czasie pojawi się jego kontynuacja.

Przed zajściem w ciążę

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna jest we Francji przedmiotem obowiązkowym. Jego nauczanie rozpoczyna się w szkole podstawowej i jest kontynuowane do końca liceum. Podstawa programowa jest przygotowana w sposób, który uwzględnia poziom psychicznego i emocjonalnego rozwoju dzieci i młodzieży. Porusza nie tylko kwestie biologiczne, ale również psychologiczne czy emocjonalne. Jest przedmiotem interdyscyplinarnym prowadzonym przez kilku nauczycieli w jednej placówce, gdzie jeden z nich może być ekspertem od kwestii biologicznych, inny od chorób czy psychologicznych lub socjologicznych aspektów życia seksualnego. Generalnie we Francji seksualna aktywność nastolatków nie jest niczym zdrożnym i dąży się do tego by decyzje dotyczące rozpoczęcia współżycia były podejmowane przez młodych ludzi w sposób odpowiedzialny. Nie próbuje się przekonać nastolatków, że jedyną słuszną metodą antykoncepcji jest abstynencja aż do ślubu. Odsetek ciąż u nastolatek we Francji jest znacznie niższy niż w Polsce, pokuszę się zatem o stwierdzenie, że przynosi ona tutaj lepsze efekty niż w kraju nad Wisłą.

Antykoncepcja

Na ulicach Paryża czy w klubach co rusz można natknąć się na automaty z prezerwatywami, przez to dostęp do nich jest maksymalnie ułatwiony (standardowo można je oczywiście również kupić w aptekach i supermarketach). Jeżeli chodzi o antykoncepcję hormonalną, to Francja ma jeden z najwyższych wskaźników w Europie do jej dostępu. Tabletki są dostępne na receptę długoterminową (6-12 miesięcy). Część z nich jest w pełni refundowana przez podstawowe ubezpieczenie zdrowotne by dostęp do nich mieli nawet najbiedniejsi. Koszt tych nierefundowanych wynosi około 15€ miesięcznie. Tak zwane „pigułki po” są bezpłatnie dostępne dla osób niepełnoletnich i szkolnych pielęgniarek. Aborcja jest we Francji dostępna na żądanie do 12 tygodnia ciąży, całkowicie legalna… i zgodna z konstytucją.

In vitro

Temat ten zapewne wymaga zgłębienia, jednak nie jest to przedmiotem tego postu, dlatego napiszę krótko. Zapłodnienie metodą in vitro i wszystkie związane z nim badania i procedury są finansowane z budżetu państwa. O ile mi wiadomo liczba darmowych prób jest nieograniczona.

Ciąża

Przebieg

Ciąża może być, podobnie jak w Polsce, prowadzona przez ginekologa-położnika lub położną pod warunkiem, że przebiega w sposób prawidłowy. Za wizyty u specjalistów we Francji się płaci, jednak podstawowe ubezpieczenie zdrowotne zwraca znaczną część kosztów. Wielu Francuzów posiada jeszcze mutuelle czyli uzupełniające ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje opłaty za dodatkowe usługi zarówno w placówkach państwowych jak i prywatnych. Podstawową różnicą w prowadzeniu ciąży w Polsce i we Francji, jest fakt, że tutaj po 6 lub 7 miesiącu zostaje ten obowiązek przerzucony na placówkę, w której przyszła mama zdecydowała się rodzić. Oznacza to, że po zakończeniu 6 miesiąca ciąży wizyty kontrolne odbywają się w szpitalu, a nie u ginekologa.

Badania

Jeżeli chodzi o badania jakim poddawana jest mama w czasie ciąży we Francji, to prowadzone są one w dokładnie taki sam sposób jak w Polsce. Wizyty u ginekologa/położnej odbywają się co miesiąc. Oprócz tego w trakcie ciąży wykonywane są 3 szczegółowe badania USG maluszka – pierwsze w 12 tygodniu, kolejne w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Również w 12 tygodniu ciąży wykonywane są statystyczne testy prenatalne. Jeżeli prawdopodobieństwo wystąpienia wady płodu jest podwyższone, lekarz zleca dalsze badania. Oprócz tego w 28 tygodniu ciąży wykonywana jest krzywa glukozowa. Ponadto standardowo wykonuje się testy moczu i krwi, badanie na toksoplazmozę itd. Z mojego riserczu wynika, że są to dokładnie te same badania co w Polsce, w podobnym czasie, z podobną częstotliwością. Test krzywej glukozowej kosztował mnie 2€, pozostałe badania krwi i moczu są bezpłatne o ile wykonywane w publicznej placówce.

Zwolnienie lekarskie

Uzyskanie zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży w Polsce jest o niebo łatwiejsze niż we Francji. Tutaj lekarz wystawia zwolnienie tylko pod warunkiem, że ciąża nie przebiega w sposób prawidłowy. Kobiety mają prawo do pójścia na zwolnienie lekarskie na 6 tygodni przed planowanym porodem. Poza nielicznymi wyjątkami, francuskie kobiety są aktywne zawodowo do połowy 8 miesiąca ciąży.

Szkoła rodzenia

Standardowo szkoły rodzenia prowadzone są przez szpitale oraz przez położne na zasadzie prywatnych spotkań z rodzicami. Niestety w czasie pandemii część szpitali zaniechała prowadzenia grupowych zajęć, dlatego zmuszeni byliśmy do uczęszczania na zajęcia ze szkoły rodzenia prywatnie i dodatkowo online. Usługa była nieodpłatna.

Z rzeczy nietypowych

Na początku ciąży – mniej więcej do 5 miesiąca przyszła mama dostaje tony listów od wszelkich instytucji związanych z ubezpieczeniem i zdrowiem oraz ulotki i inne nikomu niepotrzebne bzdety, które szybko trafiają do kosza na makulaturę.

Jednak nie cała ciążowa korespondencja jest bez sensu. Jeden z listów to skierowanie na bezpłatną kontrolną wizytę stomatologiczną.

Ciężarne dostają receptę na uciskowe podkolanówki przeciwdziałające powstawaniu żylaków, ułatwiające krążenie krwi i ograniczające opuchliznę dolnej części ciała oraz zatrzymywanie się wody w kostkach. Kładzie się tutaj spory nacisk na ich noszenie. Nie słyszałam, żeby w Polsce była to standardowa procedura.

Ciężarna ma obowiązek odbycia wizyty u anestezjologa, ponieważ każdej kobiecie podczas porodu należy się znieczulenie zewnątrzoponowe. Nawet jeżeli przyszła mama ma w planie poród niezmedykalizowany. Podczas tego spotkania anestezjolog prowadzi wywiad z pacjentką i tłumaczy jej na czym zabieg będzie polegał.

Zapraszam do wpisu na temat porodu!

Jeżeli spodobał Ci się ten post wciśnij przycisk polubienia i udostępnij go proszę na FB. Chciałabym by jak najwięcej fajnych babek miało do niego dostęp! Z góry dziękuję!


Jedna myśl w temacie “Ciąża po francusku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s